Bývanie v byte alebo radšej v rodinnom dome?

Mnohí z nás snívajú o obrovskom dome, v ktorom budú bývať so svojou rodinou, šťastné deti sa budú hrať na dvore, zvieratká budú mať výbeh na úžasnom zelenom trávniku, užívate si pohodu pri grilovaní so známymi a všetci budú šťastní. V praxi to tak bohužiaľ nefunguje. Ako sa teda rozhodnúť, ktorá alternatíva je pre nás vhodnejšia? Zhrňme si výhody a nevýhody oboch možností.Rodinné domy.jpg
 
Byt
Je vhodnejší pre mladých ľudí, ktorým sa nechce cestovať dlhé hodiny, viackrát do týždňa sa starať o domácnosť a potrebujú mať k dispozícii lepšiu občiansku vybavenosť a pracovné príležitosti.
 
Výhody
K najväčším benefitom patrí občianska vybavenosť, ktorá je v okolí bytov zvyčajne lepšie rozvinutá. Samozrejme, nájdu sa aj obytné budovy na okraji miest, kde nemôžeme rátať s rozvinutou občianskou vybavenosťou, ale vo väčšine prípadov to platí. Tento typ bývania sa zvyčajne nachádza priamo v mestách, takže nebude problém ani s dlhými hodinami strávenými v zápche. Menším zápcham sa samozrejme nevyhneme ani v meste, no tie sú omnoho zanedbateľnejšie. Nepochybne je prínosom aj to, že byty majú menšiu plochu ako domy. To znamená menej upratovania. Rovnako nemusíme riešiť ani opravy spoločných priestorov, všetko za nás zvyčajne vyrieši správca.
 
Nevýhody
Ak túžite po veľkej záhrade, v ktorej si budete pestovať vlastnú zeleninu a ovocie, byt Vám to neumožní. V menšej miere si však môžete niečo drobné pestovať aspoň na balkóne alebo terase. Bez ohľadu na to, či ste priateľský a prispôsobivý človek, je tu pravdepodobnosť, že narazíte na zlých susedov a to vie bývanie často veľmi znepríjemniť.
 
Dom
Túto alternatívu si zvyčajne vyberajú ľudia, ktorí chcú žiť v pokojnom prostredí ďalej od miest. V meste je pomerne náročné nájsť cenovo dostupné bývanie tohto druhu a v dnešnej dobe je už aj ich ponuka výrazne menšia.Obytná budova.jpg
 
Výhody
Veľké množstvo priestoru, záhradka kde sa Vaše deti pohrajú do sýtosti bez toho, aby ste sa o ne museli strachovať. Miesto, kde budete pestovať vlastné plodiny a kam Vás prídu z času na čas navštíviť Vaši známi, rodina či priatelia a užijete si pohodový deň pri grilovaní a pivku. Zvyčajne Vás nerušia ani žiadny susedia – v skratke idylka.
 
Nevýhody
Dom však prináša aj mnohé nevýhody. Chystáte sa pripravovať rodinný obed a zrazu si uvedomíte, že ste zabudli dôležitú surovinu. Žiadny problém, treba iba zájsť do obchodu. Ale kde je najbližší obchod? Občianska vybavenosť na okrajoch miest alebo v dedinách nie je vždy úplne najlepšia. Nehovoriac o tom, že keď Vaše deti vyrastú, budú potrebovať chodiť do škôlky, školy, na krúžky no všetko to bude vzdialené a Vy strávite viac času v aute na cestách ako vo Vašom vysnívanom príbytku. Ak patríte k tým šťastným, ktorým sa podarilo ho kúpiť za dobrú cenu, pravdepodobne rozdiel v cene za dom priamo v meste miniete na tankovanie. Potom príde víkend a Vy sa tešíme na oddych. Ale netešte sa. Domácnosť treba poupratovať, pokosiť záhradu, opraviť strechu, zaliať zeleninu.