Ak zamestnanec podpíše zmluvu o nižšej mzde než mu sľubovala suma v inzeráte, pre podnikateľa to po novom značí veľký problém

Od 1.5. 2018 príde pre podnikateľov, respektíve zamestnávateľov ďalšia povinná zmena, tentokrát sa týka povinnosti udávať vo svojej pracovnej ponuke presnú výšky ponúkanej mzdy. S týmto novým nariadením sa prišlo v následku zistenia, že väčšina inzerátov na najznámejšej stránke s ponukou voľných pracovných miest (Profesia) neuvádza presnú výšku mzdy, teda ponúkaného platu, iba akési náznaky typu zaujímavé finančné ohodnotenie, dobré platové podmienky,… a pod.

dohoda

Popravde, mnohých ľudí takéto nepresné informácie možno oslovia, no v iných naopak budia akúsi nedôveru či nejasnosť. Pomocou internetu a stránok ako napr. Profesia človek nájde viacero ponúk, niekedy chce možno skončiť so svojim dnešným zamestnaním a prestúpiť k výhodnejšiemu, v oboch prípadoch vravíme o dospelých ľuďoch, pre ktorých je informácia o plate nadmieru dôležitá a teda informácia typu „zaujímavý“, „dobrý“ plat je v podstate trochu nedostatočná, môže znamenať takmer čokoľvek, záleží na uhle pohľadu ale aj na tom, na aký plat je zvyknutý záujmeca a čo si pod „dobrým“ finančným ohodnotením predstavuje zamestnávateľ.

licence

Takéto slovné informácie boli pre podnikateľov esom v rukáve, mali potenciál zaujať a neodradiť. Dnes už nie je tajomstvom, že s novým nariadením je nejeden inzerujúci podnikateľ nespokojný, popravde sa bojí, že ak zverejní presnú výšku mzdy, potencionálnych záujemcov odradí. Pripúšťam, že pre inzerujúcich je to teraz o trochu ťažšia situácia, ale každopádne záujemca si zaslúži vedieť na čom je a čo môže reálne očakávať. Nejasná informovanosť a slovné hračky sú navyše prejavom určitej neúcty k záujemcovi.

podpis

•         V ideálnom prípade by mal od 1.mája inzerát obsahovať aspoň orientačnú informáciu o výške platu a to kolonku od-do. Podľa zákonníka práce tak po novom nesmie podnikateľ, zamestnávateľ so záujemcom uzavrieť zmluvu o nižšej mzde, než akú inzeroval v ponuke. Záujemca o prácu tak v prípade nespokojnosti bude v plnom práve, pričom dôkaz doloží jednoduchým spôsobom. Ponúknutou zmluvou a ponúkaným inzerátom. 

Posted in Nezařazené