Aké sú výhody a nevýhody bývania v podnájme?

Alternatíva vhodná pre tých, ktorí ešte nemajú úplne jasnú predstavu o svojom živote, nemajú dostatok finančných prostriedkov na kúpu vlastnej nehnuteľnosti alebo sa neradi zdržiavajú na jednom mieste. Tiež však má svoje pre a proti.klíče ve dveřích.jpg
 
Výhody

  • Pocit voľnosti a dlhodobej neviazanosti – v tomto prípade môžete byt častejšie meniť, môžete skúšať bývanie na viacerých miestach a meniť nehnuteľnosti tak často, ako Vám to situácia (a majiteľ prenajímanej nehnuteľnosti) dovolí. Ak sa potrebujete presťahovať kvôli práci, nepríjemným susedom alebo za novým priateľom alebo priateľkou, nie je to problém. Ak ste človekom, ktorý sa rád presúva s miesta na miesto, rád cestuje a robí neplánované rozhodnutia, je to pre Vás skvelým riešením.
  • Nefunkčné veci rieši majiteľ – ak sa Vám v nájme niečo pokazí, zvyčajne opravu rieši majiteľ nehnuteľnosti. Nemusíte teda vynakladať žiadne dodatočné náklady – pokiaľ ste teda pokazenie danej veci preukázateľne nezavinili.komodfa.jpg

 
Nevýhody

  • Neistota – či už ide o neistotu finančnú, ako je napríklad nečakané zvyšovanie nájmu alebo o neistotou časovú, kedy neviete odhadnúť, či majiteľ bude mať záujem predlžovať s Vami zmluvu. Rovnako neviete, na akého prenajímateľa natrafíte a či Vám nebude robiť problémy v súvislosti s prenájmom.
  • Investovanie do cudzieho bytu – je to skôr psychologická záležitosť, ale keď si porovnáte či investovať peniaze do niečoho, čo nie je Vaše alebo do niečoho, čo je vo Vašom vlastníctve a z čoho sa Vám v budúcnosti môžu vrátiť peniaze, podnájom nie je v tomto smere úplne šťastnou voľbou. Zároveň ak hľadáte podnájom cez realitnú kanceláriu alebo iného sprostredkovateľa, zvyčajne sa cena na začiatku navýši o sprostredkovateľskú províziu, ktorá zvyčajne býva v sume jednomesačnej splátky za podnájom.

 
V konečnom dôsledku toto rozhodnutie závisí aj od Vášho životného štýlu. Ak chcete zostať slobodní a neviazaní, vhodnejším riešením je bývať v podnájme. Nebudete sa musieť dlhodobo viazať iba na jedno miesto a môžete sa presúvať a skúšať nové bývanie až do chvíle kým nenájdete miesto, ktoré je pre Vás stvorené.

Posted in Nezařazené