Inovácie „obyčajných“ vecí

21. storočie je plné vynálezov a múdrych vecičiek, o ktorých si myslíme, že nič lepšie sa už vymyslieť nedá. Na druhej strane sú tu veci, ktoré používame každý deň, avšak ich funkčnosť alebo pomoc nie je vždy stopercentná.
Napríklad: semafory v meste dávajú chodcom len krátky priestor na prechod cez cestu. V Singapure tento problém vyriešili tak, že v semafore pred prechodom je zabudovaný skener, ktorý nastaví čas zelenej podľa ID kariet chodcov (obdoba občianskych preukazov s osobnými údajmi). svetelná signalizácia pre chodcov.jpgV praxi to funguje tak, že ak sa na priechode pre chodcov nachádza staršia osoba alebo napríklad zdravotne postihnutá osoba, priloží svoj preukaz na čítačku, ktorá ho rozpozná, a na základe zistených údajov predĺži interval zelenej. Inak svetelná signalizácia funguje autonómne podľa naprogramovaných časov na prechod.  
Alebo iná situácia. Každý z nás určite zažil situáciu pri čakaní na priechode, že zelená zasvieti práve vo chvíli, keď nesledujete semafor. V Číne prišli so zaujímavou inováciou – svetelná signalizácia je zabudovaná aj v chodníku pri priechode. Chodcom tak stačí pozerať pod nohy. Oplatí sa však očkom skontrolovať, či farby rešpektujú aj vodiči…sprcha.jpg
Od cesty sa presuňme do príjemnejšieho prostredia – do pohodlia domova, konkrétne do kúpeľne. Po pobyte vonku najmä v horúcich letných dňoch je príjemné dať si osviežujúcu sprchu. Dôležité je si nastaviť vhodnú teplotu vodu. Pár múdrych hláv sa pohrali s myšlienkou, ako zjednodušiť tento proces. Do sprchovej hlavice zabudovali snímač teploty vody a LED displej, ktorý zobrazí jej teplotu, ak už teda poznáte, akú vodu máte najradšej, pri najbližšom sprchovaní ju nastavíte a zariadenie ju udržiava na tejto teplote. Malý displej neskôr tvorcovia rozšírili o farebné podsvietenie hlavice. Modrá farba indikuje veľmi studenú vodu, červená naopak horúcu, zlatý stred svieti na zeleno. Či už máte radšej čísla alebo farby, určite si vyberiete. Tak teda šup do sprchy!