Priatelia buďme, ale dlhy si plaťme

Dlhovať niekomu nejaké peniaze nie je vôbec pekné. Ešte horšie vyzerá to, keď si ich dotyčný musí pýtať, aby ste mu ich vrátili. Viete pýtať si vlastné peniaze od niekoho, komu ste ich s dobrou vierou požičali, nie je nič príjemné. Preto nepochopím ľudí, čo budú radšej dlžný ako keby sa mali trochu uskromniť a rozmýšľať nad tým, čo kupujú a prečo to kupujú a či im to vôbec je treba.
Ako vznikajú dlhy?web inezrce.jpg
Často sa nám stane, že ideme na nejakú akciu a nemáme z čoho zaplatiť, lebo je tam samozrejme všetko drahé a my už nemáme toľko peňazí. No a teraz si treba dobre rozmyslieť, či si vôbec musíme niečo dať, keď už na to nemáme. Požičiavať si peniaze je doslova pod moju úroveň. Keď na niečo nemám, tak si to skrátka nekúpim. Veď kto to kedy videl, aby napríklad aj obchodník požičiaval alebo dával na sekeru, keď zákazníkom došli peniaze.
Dlh je niečo, čo by som nikdy nechcela mať na konte. O ľuďoch potom idú všelijaké šumy, keď sú dlžní. Najlepšie je, keď vieme, že niekam ideme tak si zaobstaráme dostatok peňazí a potom nemáme riziko, že si budeme musieť nejaké peniaze požičiavať  – to je predsa hanba.úvěrová tíseň.jpg

Kamaráti buďme, ale dlhy si plaťme

Hoci si narobíme dlhy niekde, tak sa ich aspoň snažme, čo najskôr splatiť. Nedajte šancu tomu, čo mu dlžíte, aby si od vás musel dané peniaze pýtať. To ja by som sa v takej situácii najradšej pod zem prepadla. Veď to nie je nič príjemné. Vám by to bolo určite tiež blbé, keby ste si museli od niekoho vypytovať vlastné peniaze. Ja by som nevydržala byť niekomu niečo dlžná. Čistá hanba to je.
Tak sa snažte hospodáriť so svojimi finančnými prostriedkami tak, aby ste si nemuseli požičiavať, lebo to nevytvára o vás tú najlepšiu predstavu a mienku. Ja som za to, aby nikto neostal nič niekomu dlžný a svoje záväzky si poriadne a svedomito každý plnil. Viem, že to nie je dva krát vždy možné, ale keď sa o to človek snaží, tak sa mu to určite podarí.