Nakupujete s rozumom?

Pri kúpe veľkých vecí sa spravidla všetci snažíme správať rozumne. Keď kupujeme nehnuteľnosť- vždy si pred tým urobíme aktuálny prieskum trhu.

dohoda

  • Koľko nehnuteľností a v akých cenách sa na trhu momentálne predáva. Zaujíma nás nielen cena, ale aj hodnota nakupovanej nehnuteľnosti závislá od lokality, rozlohy, roku výstavby, použitých stavebných materiálov a pravdaže aj vzhľad nehnuteľnosti.

  • Keď kupujeme auto tiež často sledujeme vývoj cien na trhu, technické parametre a výbavu a tiež vzhľad a farbu.

Pri kúpe bežných veci dennej spotreby nie sme ale náležite ostražití. A práve kúpa vecí dennej potreby tvorí dôležitú časť výdavkov, ktoré by sme si mohli ušetriť. Dom, auto kupujeme raz, dvakrát za život- potraviny ale nakupujeme stále a rovnako ostatné drobné veci potrebné pre zabezpečenie chodu našej domácnosti.
Iste sú aj takí, ktorí listujú letáky, sedia na internete a vyberajú najlepšie ceny! Koľko ale takto kupuje ľudí ?
Výpredaje na Slovensku zďaleka nemajú taký ohlas ako v susedných Čechách. Tam to vraj ide až tak ďaleko, že drobné obchody nezvládajú konkurovať výpredajom veľkých obchodných centier a idú do zániku.
Zaiste aj u nás, ale v menšej miere. My míňame viac peňazí bez rozmýšľania. Občas nás akási kauza s mäsom prinúti pouvažovať nad krajinou pôvodu kupovaného výrobku, ale iba na istý čas.
Sme konzervatívnejší a lenivejší pri nakupovaní. Chodíme skrátka vždy do najbližších obchodov a berieme tovar z regálov a pultov, ktoré sú nám k rukým najbližšie.
Diskontný predaj takmer zanikol.

obchod

  • Máme sa asi veľmi dobre, keď nemusíme kontrolovať svoje výdavky.

Ja ale nabádam ľudí k striedmosti v nakupovaní. Naozaj všetko to čo máme v košíku potrebujeme –
Potrebujeme zahraničný výrobok ? Nie je lepší a lacnejší ten náš ? Podporíme tým domácu výrobu a domácu zamestnanosť.

Posted in Nezařazené