Namaľujte si obraz

Na zhotovenie akvarelu toho nepotrebujete veľa. Všetko čo k namaľovaniu takéhoto obrazu potrebujete zoženiete v obchodoch s umeleckými potrebami. Ak ste ohľadom akvarelu len začiatočník poradíme vám čo si na začiatok zaobstarať a bez čoho sa nezaobídete.

štětec

Potreby na akvarel.
Akvarelové farby
Sú dva druhy akvarelových farieb. Akvarelové pastelky a akvarelové farby. Pastelky sú podobné tým, ktoré bežne používate – ich výnimočnosť spočíva v rozpíjateľnosti. Nakreslíte obraz pastelkami, prejdete po nich mokrým štetcom a farby sa rozpijú. Klasické akvarelové farby sú balené v tubách, alebo malých miskách. Je to vlastne spojivo (arabská guma) a farba.

Paleta
Paleta je dôležitá ak chcete maľovať akvarelovými farbami (v tubách, alebo miskách). Na palete si môžete namiešať rôzne odtiene farieb. Najlepšie je použiť bielu paletu – na tej najlepšie uvidíte aký odtieň ste namiešali. Palety s tmavšou farbou namiešaný odtieň môžu skresliť.

Papier
Na akvarel potrebujete špeciálny papier. Predáva sa v celých blokoch o veľkosti A4, ale zoženiete aj väčšie.  Vhodné je zaobstarať si celý blok. V tom prípade nemusíte papier špeciálne upevňovať na dosku. Hneď ako obraz namaľujete jednoducho papier vytrhnete z bloku a môžete maľovať ďalší obraz.
Ak akvarelový papier nemáte v bloku budete si ho musieť pripevniť na rovnú drevenú dosku. Doska môže byť aj plastová, dôležité je aby bola pevná, rovná a hladká. Papier namočte, položte ho na dosku a papierovou lepiacou páskou ho prilepte o dosku. Hneď ako papier uschne môžete začať maľovať.

Štetce
Na začiatok vám postačia dva druhy štetcov. Guľatý a plochý. Guľatý štetec má rôzne hrúbky. V závislosti od toho čo chcete maľovať zvoľte jeho hrúbku. Týmto štetcom môžete maľovať presnejšie a detailnejšie. Plochý štetec je vhodný na maľovanie väčších plôch, alebo pozadia.

barvy

Kresliaca guma 
Špeciálna guma, ktorá odpudzuje tekutinu. Všetko čo na papieri pretriete touto gumou zostane biele. Akvarelová farba sa pod ňu nedostane. Akonáhle obraz domaľujete gumu jednoducho zošúchate bruškom prsta.
Ak ste obraz namaľovali počkajte kým úplne uschne prelakujte ho (aby sa neotieral)  dajte ho do rámu a zaveste na stenu.

Posted in Nezařazené