So správnou životosprávou zvládnete cukrovku ľavou – zadnou

Diabetes je v súčasnosti jedným z najčastejších chronických ochorení. Podľa štatistík touto chorobou trpí každý dvanásty človek na svete. tieto čísla sú jednoducho enormné. Pacienti s cukrovkou druhého typu, to majú takpovediac ľahšie. Diéta nie je až tak prísna a sú odbremenení od pichania inzulínu. V tomto prípade totiž liečba prebieha pomocou tabletiek. Tí, ktorí diabetes dostali ešte v detstve, trpia cukrovkou prvého typu. Tu je diéta omnoho prísnejšia, pacienti si musia pravidelne pichať inzulín a zdravotné riziká, by sme mohli označiť za väčšie. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na tento typ ochorenia a životosprávu, ktorá dokáže nesmierne zlepšiť kvalitu života.

cukrovka
 
Pohyb
 
Nadváha je pre diabetika smrteľná. Základom je teda pravidelný pohyb. Je potrebné ho prispôsobiť zdravotnému stavu. V prvom rade sa treba vyhýbať športom, pri ktorých môže dôjsť ľahko k vážnemu zraneniu. Dôležitá je aj pravidelná kontrola, pretože pohyb prirodzene znižuje hladinu cukru v krvi. Ľudia trpiaci cukrovkou, by sa však mali hýbať každý deň, byť v dobrej fyzickej kondícii a takto udržiavať správnu hmotnosť.

salát
 
Strava
 
Základom stravy, by mala byť hlavne zelenina, ovocie, plnohodnotné bielkoviny, vláknina a čo najmenej rafinovaného cukru. Mäso, by si diabetici mali dopriať maximálne trikrát za týždeň. názory odborníkov sa síce na konzumáciu mäsa líšia, pravdou však je, že mäso zaťažuje trávenie, ktoré v prípade diabetikov nemusí vždy fungovať tak, ako má. Lepšou alternatívou sú napríklad ryby, poprípade kuracie mäso. Údeniny treba obmedziť na minimum a podobne tak i sladkosti. Strava musí byť vyvážená, pestrá a obsahovať všetky potrebné látky, ktoré organizmus potrebuje.

jízda na kole
 
Sebakontrola
 
Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi, hmotnosti, acetónu a pichanie inzulínu. To sú veci, ktoré musia byť na pravidelnom programe každého diabetika. Je potrebné poznať kedy cukor klesá a naopak stúpa, pretože takto môžu diabetici predísť nemalým komplikáciám. V tom najhoršom prípade totiž hovoríme i o kóme.
 

Posted in Nezařazené