Predaj firiem a obchodných spoločností

Dnes sa dá za peniaze kúpiť skoro všetko. Vo svojej podstate aj zdravie a láska, ale o tom sa baviť nebudeme. Samozrejme kúpiť sa dajú produkty najrôznejšieho druhu, okrem tovaru sa predávajú takisto aj služby a podnikateľov alebo nádejných potenciálnych biznismenov určite zaujíma, že na trhu sa stretnú aj s predajom firiem.

A je to podobné ako s kúpou produktu. To znamená, že ak chcú rozbehnúť plánované podnikateľské aktivity a potrebujú k tomu firmu- nemusia ju založiť/vyrobiť. Stačí ju kúpiť, čím je celý proces rýchlejší a jednoduchší.

počítač, podnikani

Pretože takáto firma je už založená, to znamená- je zapísaná v obchodnom registri, je zaregistrovaná na daňovom úrade a eseročky majú zaplatené základné imanie. Firmy a obchodné spoločnosti na predaj sú teda väčšinou ideálne prichystané a pripravené na podnikanie, v prípade spoločností s ručením obmedzeným sa pri kúpe prevedie obchodný podiel na kupujúceho a podá sa návrh na zápis uskutočnených zmien do obchodného registra, ktoré prídu v platnosť už o pár dní.

peniaze, kalkulačka

Je ale možné pri kúpe postupovať dvoma odlišnými smermi. Tým prvým je reagovať na predaj sro s historiou, čiže vyberať z ponuky obchodných spoločností, ktoré už za sebou majú ekonomickú, obchodnú a resp. podnikateľskú minulosť. Za dobu svojho pôsobenia tak určite viedli účtovníctvo, obchody, viedli zamestnancov, figurovali v nejakom odvetví. To so sebou prináša isté obavy, že firma môže mať nevybavené pohľadávky a záväzky z minulosti, preto by pri ich predaji nemala chýbať garancia, že sú čisté a zbavené prípadných záväzkov.

  • Na druhej strane ale býva pre kupujúceho viery hodný fakt, že firma už reálne na trhu pôsobila.

Druhým smerom je kúpiť ready made s.r.o., novozaloženú obchodnú spoločnosť bez histórie. Jej jedinou aktivitou bolo, že sa vytvorila a pripravila za účelom, aby sa predala a pôsobila atraktívne pre záujemcov, ktorí chcú urýchliť proces, na konci ktorého budú môcť obchodovať so spoločnosťou s ručením obmedzeným.