Zabudnite na wi-fi! Prichádza li-fi

Čo je li-fi?

Pre mnohých z vás je tento pojem neznámy, no verte tomu, že o pár rokov budeme tento pojem používať tak bežne ako slovo wi-fi. Li-fi má svoje miesto v oblasti digitálnej komunikácie a tu je jej komplexné meno – Visible Light Communication. Tento názov označuje komunikáciu sprostredkovanú vďaka viditeľnému svetlu.

světlo

Predstavená verejnosti bola v roku 2011 a v roku 2012 bola vytvorená spoločnosť Pure Lifi. Práve táto spoločnosť mala tento model aplikovať do každodenného života. Základným princípom funkcionality li-fi je to, že dáta sú prenášané vďaka vysokofrekvenčnému, neviditeľnému blikaniu žiaroviek LED. Tieto žiarovky vyzerajú ako klasické žiarovky, na aké sme všetci zvyknutí a sú vhodné aj pri dátových prenosoch.

Čo sa týka dát, tak tie sú binárne zakódované. V momente, keď žiarovky vyšlú jednotku, tak sú zapnuté a v okamihu, keď vyšlú nulu, sú vypnuté. Vhodnou alternatívou sú práve žiarovky LED, pretože vďaka nim je možné blikať približne miliónkrát v priebehu sekundy.

A čo negatíva?

Primárnym problémom tejto technológie je ten, že nedokáže prejsť stenami. Taktiež je nutné, aby svetlo svietilo. Ukážeme si to na jednouchom príklade: v prípade, že chcete sledovať filmy, ktoré sú streamované v prítmí, tak vám li-fi neodporúčame. Avšak veľkou výhodou li-fi je to, že rýchlosť tohto systému je oveľa vyššia než pri klasickom wi-fi.

led světlo

Kde využijeme li-fi?

Teraz bude potrebné, aby ste použili svoju fantáziu. Predstavte si, že o pár rokov bude verejné osvetlenie plniť funkciu hot-spotu. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Dokonca je možné aplikovať túto inováciu aj v medicínskom prostredí. Túto metódu by aplikovali ako kompenzáciu prerušených nervov v tele človeka.
Ďalším využitím tejto technológie je jej aplikovanie do svetiel áut a vďaka tomu by bola sprostredkovaná car2car komunikácia. Ako vidíme, využití tejto technológie je množstvo, no len budúcnosť nám ukáže, v ktorých sférach sa táto technológia skutočne uplatní.

Posted in Nezařazené