Farby, alebo tapety?

Na stenách sa zachytáva hlavne veľké množstvo prachu, ale i iné čiastočky kadečoho. Najlepším spôsobom, ako ich poriadne vyčistiť, je práve vymaľovanie. Existujú však aj iné možnosti, ako vyzdobiť svoje steny. Napríklad tapety. Ktorá možnosť je pre našu domácnosť tá vhodnejšia?

barva
 
Farby
 
Pokiaľ siahnete po klasických farbách, je lepšie si zakúpiť takzvané umývateľné. Raz za čas ich môžete bez strachu pretrieť navlhčenou handrou, alebo postriekať čistiacim prostriedkom na báze vody. Sú praktické aj v prípade, že máte deti, alebo domáce zvieratá. Vzniknuté nečistoty a fľaky z nich môžete odstrániť klasickou hubkou. Umývateľné farby sú taktiež vhodné do kuchyne, kde nám pri príprave jedla, neraz prskne nejaká tá jeho časť aj na stenu.
Na výber máte tri druhy. Farby, pri ktorých vodu nesmieme používať vôbec, pri ďalších môžeme steny umývať len občasne a veľmi opatrne. Tretia možnosť je najdrahšia, ale takúto farbu môžeme pokojne drhnúť hubkou bez toho, aby sme ju výrazne poškodili.
 
Výhodou farieb je, že steny môžu dobre dýchať a premaľovanie nie je obzvlášť komplikované. Nevýhodou je práve spomínaná nečistota, ktorá sa zo stien odstraňuje náročnejšie.
 
 
Tapety
 
Tapety sa tešili obľube hlavne v minulosti. Ak ste si zakúpili starší byt a rozhodli ste sa ich odstrániť, určite viete, že sa jednalo o zábavku na pár dní. Lepidlá na tapety boli totižto niekedy veľmi kvalitné. Možno až príliš.
Dnes máme na výber omnoho viac materiálov. Nemusíme teda siahnuť iba po klasických papierových tapetách. Dobrou voľbou sú samolepiace kúsky, ktoré veľmi jednoducho nainštalujeme na steny a aj ich údržba je jednoduchá. Môžeme ich umývať podobne ako podlahy, pričom vodou ani čistiacimi prostriedkami nemusíme šetriť. Ak sa po rokoch rozhodneme pre iný vzor, či farbu, jednoducho ich zo steny zlepíme a je hotovo.

tapeta
 
Nevýhodou všetkých tapiet je, že steny pod nimi môžu začať vlhnúť. Celkovo zabránime nášmu bytu dýchať. Preto sú vhodné len do naozaj suchých bytov. V prípade rodinných domov, kde je problém s vlhkosťou omnoho častejší, by ste mali zvoliť radšej farbu. Ak chcete silou mocou použiť tapety, aplikujte ich len na niektoré časti svojich stien.

Posted in Nezařazené