Je vhodné, aby ste vymenili svoj starý matrac za nový?

Každá vec má svoju životnosť a obzvlášť to platí v prípade matracov. Čo ale neznamená, že po uplynutí tejto doby sa matrac automaticky pokazí či rozpadne, ale je dosť možné, že začne strácať svoje kvality a prestane nám poskytovať potrebné pohodlie.

A dá to logiku. Predsa ide o súčasť, na ktorej zaspávame každý deň, respektíve ležíme na ňom každú noc a pôsobíme na neho svojou hmotnosťou, potom a prípadne ďalšími faktormi jeho postupného poškodenia. Dôvodom na výmenu je teda už len to hygienické hľadisko, z funkčného hľadiska zas bežný matrac vydrží cca 5 rokov.

Posteľ, pohodlie

Citlivá je hlavne výplň matracov, ktorej kvality sa po uplynutí tejto doby môžu začať značne zhoršovať. Kvalitné výplne sú faktorom zdravého spánku a naopak preležané, opotrebované už nemusia vyhovovať norme zdravého spánku. A to je dosť dobrý dôvod na výmenu.

Ďalším dôvodom, ktorý treba zvážiť, je už spomenutá zhoršená hygiena. Konkrétne za používanú dobu na matrac pôsobí pot, ale potom aj tie ďalšie známe škodlivé faktory ako roztoče či alergény. A to je extra dôležité vedieť hlavne u ľudí, ktorí už s určitou alergiou problém majú. No pochopiteľne roztoče, pot a pleseň nie sú príjemné pre nikoho z nás.

So starým matracom bývajú známe aj tieto konkrétne problémy:

Citeľný je hlavne vznik preležanín. A to je cítiť hlavne u tých menej kvalitných matracov, ktoré proste po čase začnú „strácať“ svoju polohu, pravidelným pôsobením tlakom tela ju stratia a preferovaná poloha sa už nevráti do svojho pôvodného stavu. Nielen že to je následne nepohodlné, ale kvôli tomuto faktoru môže začať vznikať bolesť chrbtice.

Spiaca žena

Dobre známou a akousi preferovanou voľbou sú pružinové matrace, ktoré sú síce kvalitné, no ani tieto nie sú nezničiteľné. A to práve kvôli tlaku, ktorý pravidelne pôsobí na pružiny.

Vieme, že kúpa (kvalitného) matraca nemusí byť lacnou záležitosťou, preto môžete využiť matrace vypredaj a vybrať si nejakého vášho nového favorita online- cez internetovú predajňu a za aktuálne výhodnú cenu.

Posted in Nezařazené