Streaming, 4K a možné problémy

Internet, alebo vlastne internetové stránky, weby, dnes disponujú ďalšou novou funkciou, streamingom. Ide v podstate o priamy prenos množstva videí, ktoré sú dostupné na internete. Čiže ešte oveľa, oveľa bohatší program, než nám ponúkajú televízne stanice. Takisto aj streaming nám ponúka množstvo rôznych kanálov, každý na inú tému. Platené i neplatené, no musíme si to trochu rozobrať.

marketing

Ideálnou službou pre sledovanie stream videí je v dnešnej dobe napríklad program Kodi. Do tohto programu si pridáte ľubovoľnú adresu streamingovej stanice, no a následne máte na výber množstvo aktuálnych videí, ako keby ste sledovali televízne programy. Ale Kodi nie je vôbec jedinou službou, mnohé webové stránky ponúkajú okrem starého spôsobu sledovania i túto možnosť nového pohodlného sledovania, live stream.

Na túto možnosť je vhodné kliknúť aj v prípade, pokiaľ nemáte v úmysle pozerať a hľadať konkrétne video, kedy si len túžite pozrieť aktuálne a populárne videá danej stránky. Vo svojej podstate trochu odlišná je populárna stránka Youtube. Je to vlastne jeden web, ktorý Vám však v poslednej dobe ponúka možnosť pozerania streamingu rôznych kanálov od rôznych užívateľov. Zatiaľ je to v podstate len začiatok, no weby ako Youtube by mali za pár rokov ponúkať obrovský výber streamingových staníc. No v tomto smere musím opäť pripomenúť Kodi, ktorý pestrým výberom disponuje už dnes, pritom všetko je zdarma.

Mínusom Kodi je možno určitá náročnosť hľadania a pridávania kanálov, no na druhej strane plusom, pretože takouto cestou, sa dostaneme k množstvu internetových staníc zdarma. Len sa s tým musíme vedieť  trochu pohrať.
Tieto služby, ktoré som spomenul, nám doprajú prenos a sledovanie videí zdarma. Ale poznáme i programy ako napríklad Netflix, Youtube Red, Ultrafix,…ktoré nám ponúkajú takmer neobmedzený počet videí v kvalite 4K, no za mesačné poplatky.
Rozlíšenie 4K však v oboch, platených i neplatených službách, nemusí byť šťastnou voľbou. Video v takejto kvalite sa totiž načítava skutočne dlho, niekedy vravíme aj o „sekaní“ videa do takej miery, až sa nedá sledovať.

internet

V tomto prípade je nutné mať zariadenie so silnými parametrami, napríklad minimálny výkon procesora by mal byť 2GHz. Pokiaľ však vravíme o streamigu, všetky videá začínajú byť dostupné práve v tejto kvalite 4K. Ak používate spomínaný Kodi, ten nám zmenenie kvality videa neposkytuje, z toho dôvodu môže vzniknúť spomenutý problém s dlhým načítavaním či „sekaním“ obrazu.

Posted in Nezařazené