Fotovoltika – moderný spôsob vykurovania

Fotovoltika je ekologický a ekonomický spôsob na získavanie slnečnej energie na výrobu elektrickej energie. Vďaka dostatku slnečného žiarenia sa dá zabezpečiť teplo v domácnosti a taktiež aj ohrev teplej vody. Fotovoltika sa začala vyvíjať už v 50 rokoch minulého storočia a súvisela s objavom polovodičov. Polovodiče totižto zohrali v tejto oblasti významnú úlohu, pretože práve polovodiče sú schopné premeniť slnečné žiarenie na nevyhnutnú elektrickú energiu. Neskôr si fotovoltika získala pozornosť a začala sa rozvíjať medzi viaceré krajiny Európy, Japonska či USA. Využitie fotovoltiky je skutočne veľmi spoľahlivé a dá sa použiť aj tam, kde nie je zavedená elektrická sieť či inžinierske siete.

panely solární

V našich končinách sa o fotovoltiku zaujíma čoraz viac občanov, pretože ceny fotovoltických panelov klesli a tým pádom sa fotovoltika stáva dostupnejšou. Investícia do tohto systému vykurovania však býva finančne náročnejšia, avšak existuje aj dotácia zo štátu, ktorú dostanú domácnosti pri dodržaní určitých kritérií. Na Slovensku máme dostatočný počet slnečných dní čo je priaznivé kritérium pre vybudovanie fotovoltiky. Dokonca na Slovensku je viac slnečných dní ako v okolitých štátoch akými sú napríklad Nemecko, Česko, Veľká Británia či Belgicko, kde je fotovoltika naplno rozvinutá. Cena za výrobu elektrickej energie pomocou fotovoltaického panelu je veľmi podobná cene za výrobu klasickej elektrickej energie. Investícia do fotovoltiky je navyše výbornou investíciou do modernejšieho systému na vykurovanie či ohrev teplej vody. S výrobou elektrickej energie pomocou fotovoltiky nevznikajú žiadne emisie a fotovoltaické panely sú navyše vyrábané z recyklovaných ťažkých kovov.

Druhy fotovoltaických panelov

Na trhu existujú dva druhy fotovoltaikcých panelov a to grid off a grid on. Systém grid off sa využíva všade tam, kde nie e k dispozícii klasický zdroj energie. Tento systém sa teda využíva v odľahlých častiach mesta, napríklad na samote. Druhým systém grid on je pripojený k elektrickej sieti a obsahuje aj sieťový striedač. Na trhu sú však aj rôzne slnečné elektrárne, ktoré dokážu spracovať slnečnú energiu a poslať ju ďalej.

fotovoltaika

Fotovoltika je teda vhodná pre klasickú domácnosť, firmu ale napríklad aj odľahlú chatu. Ak vás téma fotovoltiky zaujala neváhajte navštíviť internetovú stránku www.viesmann.sk. Spoločnosť Viessmann, s. r. o ponúka špičkové chladiarenské, vykurovacie a priemyselné systémy po celom svete. Okrem fotovoltiky tiež ponúkajú moderné a ekologické solárne kolektory, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá.